top of page

Hakkımızda

Annelerimiz hepimizin ilk ve en güvenilir bilgi kaynağıdır. Anadolu tarihi ve öncesine baktığımızda başarılı annelerimiz aslında kadınlarımız vardır. Kadınlar anne olabilme özelliklerinden dolayı toplumda bilgi akışı ve toplumun yönlendirilmesinde büyük önem taşır.  Tarihimize bakıldığında dönemin şartlarına göre kadın kimliğini koruyarak çok önemli işlerin altından başarı ile kalkmış kadınlar görmekteyiz. Toplumumuzun bu başarısının, geleceğin en mühim öznelerinden olan mekatronik ile devam edebileceğini öngörmekteyiz.

 

Endüstri gelişimlerinin sonuncusu ve gelecekteki gelişecek olan endüstri devrimlerinin temeli olacak olan Endüstri 4.0'ın temel unsuru ve gerçek anlam kavramı Mekatronik'tir. Günümüzde ve gelecekte üretim hayatında yer alacak olan Mekatronik kavramına kadınlarımızın günümüzdeki paydasından daha çok paydada yer alması gerekmektedir. Ülkemizde meslek seçimi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için en uygun mecradır. Mekatroniğin önemi adına bu eşitliği yakalamak için kadınlarımızın mekatronik alanına yönelmesi yegane fırsattır.

 

Kadınlarımızın mühendis, teknisyen ve tekniker olabileceğine ve bu işi; iş geliştirmede ve üretimde, sanayide ve sahada kısacası bir mühendisin yapabileceği her iş ortamında çalışabileceğine inancımız tamdır. Bu sebeple, "Türk Sanayisi, Nice MEKADIN'lar Doğuracak!" ülküsünü savunuyoruz.

 

Ülkemizde, geçmiş tarihimizin, liderlerimizin ve Atatürk'ün bizlere öğretisini gerçekleştirmek adına Mekatronik ve Kadın'ı gerçek bir olgu ve gelecekteki sanayimizin özlerinden biri yapmayı hedefleyen bir ekip olarak yola çıktık. Bu yolda, 23 Haziran 2019 Dünya Kadın Mühendisler Günü'nde bir oluşumu ve yayın organlarını oluşturduk. 13 Temmuz 2020 tarihinde Ankara'da Mekatronik ve Kadın Derneği kuruldu. Emin adımlarla ilerlediğimiz ve ilerleyeceğimiz bu yolda, ilgili kurullar kurma ve kurumumuz hedefleri için projeler yapmak ve gerçekleştirmek en büyük gayemizdir.

 

Geçmişteki, günümüzdeki ve gelecekteki MEKADIN'ların destekçisiyiz.

 

Mekatronik ve Kadın Derneği Yönetim Kurulu 

XX kromozomuna sahip olmamız istediğimiz işi yapmamıza engel değildir. Engeller zihinde başlar ve zihinde sona erer.

Our Mission

Misyonumuz

Sanayide kadın varlığını azınlıktan kurtarmayı hedefleyen MEKADIN, politika esaslı kalıcı çalışmalarla hedefi gerçek hale getirmeye çalışmaktadır.

Bir çak beş veren insanlar

Vizyonumuz

Sanayide ve teknolojide cinsiyet eşitliği sağlanana dek derneğimiz çalışmalarına devam edecektir.

Gönüllü Üyemiz Olun!

bottom of page