top of page

Hakkımızda

Annelerimiz hepimizin ilk ve en güvenilir bilgi kaynağıdır. Anadolu tarihi ve öncesine baktığımızda başarılı annelerimiz aslında kadınlarımız vardır. Kadınlar anne olabilme özelliklerinden dolayı toplumda bilgi akışı ve toplumun yönlendirilmesinde büyük önem taşır.  Tarihimize bakıldığında dönemin şartlarına göre kadın kimliğini koruyarak çok önemli işlerin altından başarı ile kalkmış kadınlar görmekteyiz. Toplumumuzun bu başarısının, geleceğin en mühim öznelerinden olan mekatronik ile devam edebileceğini öngörmekteyiz.

 

Sanayi devrimleriyle iş gücünden çekilen kadınlarımız yine sanayi devrimleriyle tekrardan iş gücüne kavuşmaya başladı. Ne var ki toplumsal yargılarımız değişmedi ve mühendislik mesleğini icra eden kadın yüzdeliği oldukça azdır. Muasır medeniyetler seviyesine bizleri çıkaracak olan mühendislik çalışmalarında, gerek teknoloji gerek ise sanayi çalışmalarında daha fazla kadın yüzü görmeliyiz. Ülkemizde meslek seçimi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için en uygun mecradır. Yükselen bilim kadınlarla beraber varolmalıdır.

 

Kadınlarımızın mühendis, teknisyen ve tekniker olabileceğine ve bu işi; iş geliştirmede ve üretimde, sanayide ve sahada kısacası bir mühendisin yapabileceği her iş ortamında çalışabileceğine inancımız tamdır. Bu sebeple, "Türk Sanayisi, Nice MEKADIN'lar Doğuracak!" ülküsünü savunuyoruz.

 

Ülkemizde, geçmiş tarihimizin, liderlerimizin ve Atatürk'ün bizlere öğretisini gerçekleştirmek adına Mühendis Kadın'ı gerçek bir olgu ve gelecekteki sanayimizin özlerinden biri yapmayı hedefleyen bir ekip olarak yola çıktık. Bu yolda, 23 Haziran 2019 Dünya Kadın Mühendisler Günü'nde bir oluşumu ve yayın organlarını oluşturduk. 13 Temmuz 2020 tarihinde Ankara'da Mekatronik ve Kadın Derneği kuruldu. Emin adımlarla ilerlediğimiz ve ilerleyeceğimiz bu yolda, ilgili kurullar kurma ve kurumumuz hedefleri için projeler yapmak ve gerçekleştirmek en büyük gayemizdir.

2024 yılı itibariyle kapımızı tüm kadın mühendislerimize açmak için Mühendis Kadın Derneği olarak faaliyetlerimize devam etme kararı aldık.

 

Geçmişteki, günümüzdeki ve gelecekteki MEKADIN'ların destekçisiyiz.

 

Mühendis Kadın Derneği Yönetim Kurulu 

XX kromozomuna sahip olmamız istediğimiz işi yapmamıza engel değildir. Engeller zihinde başlar ve zihinde sona erer.

Our Mission

Misyonumuz

Sanayide kadın varlığını azınlıktan kurtarmayı hedefleyen MEKADIN, politika esaslı kalıcı çalışmalarla hedefi gerçek hale getirmeye çalışmaktadır.

Bir çak beş veren insanlar

Vizyonumuz

Sanayide ve teknolojide cinsiyet eşitliği sağlanana dek derneğimiz çalışmalarına devam edecektir.

Gönüllü Üyemiz Olun!

bottom of page